Translate

19 Ağustos 2013 Pazartesi

Komedon Çubuğu Kullanımı ve Dikkat Etmemiz Gerekenler

Yıllar önce bir cilt doktorunda, cilt bakımı yaptırdığım bir zaman tanıştım kendisiyle. Tanışmamız pek iyi olmadı, o kadar canımı yaktı ki gözlerimden yaş gelmişti. O kadar can yakıcı bir alet değil sadece hayatımda ilk defa cilt bakımı yaptırıyordum ve doktor İyice yerleşmiş siyah noktalarımı biraz sert müdahale ile temizlemeyi uygun görmüştü. Zaten yüzümüzde bu işlem yapılırken acıyabilecek 2 yer var. Dudak çevresi ve burun kenarları. Zaten bende dudak çevremi temizlerken kıvranmıştım daha çok. Herkes bu şekilde sert müdahale yapmıyor elbet çok hafif yapanlarda var. Korkmayın ;) kendinizde yaparkn çok sert müdahelede bulunmayın.

Şimdi gelelim kendimiz ne yapacağız??

Öncelikle asla unutmamamız ve atlamamamız gereken 1 kural var. Komedon kullanımını mutlaka cildimizi yumuşattıktan sonra yapıyoruz. Bu yumuşatma nemlendirici yumuşatması değil. 
1- Su
2- Buhar

Banyo yapmayacağımız bir günümüzde isek, kaynamış suyu bir kap-leğen içine koyup, havlu ile çadır yaparak yüzümüzü buhara tutuyoruz. Yarım saat, en az 15dk cildimizi buhara bırakıyoruz. 
Bir diğer yöntemde banyo sonrası komedan ile sivilce ve siyah noktalara müdahale etmek. 

Bu iki yöntemin etkisi ile gözenekler yumuşayacak ve böylece işlemimiz daha kolay gerçekleşecek. Asla bu iki yöntemi yapmadan sivilce ya da siyah noktalara müdahele etmeyin yoksa çok fazla zorlamak zorunda kalabilir, cildinizde çukur gibi izlere sebep olabilirsiniz. Sadece yüzümüzü yıkamakta gözenekleri yeteri kadar yumuşatmayacaktır o yüzden  sadece yüz yıkama sonrasında bu işlemi uygulamayalım..

Yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler neler:

(Komedon çubuğunu uygulamaya başlamadan önce steril hale getirmeyi unutmayalım. Normal su ve sabuna şöyle değdirsek yeterlidir) 

Öncelikle yüzünüzü moraratmamaya dikkat edin. Çok fazla bastırmanıza gerek yok morartmak için, az bastırdığınızı zannetseniz de cildinizi morarabilir. Ben ilk kullandığımda iyi bi morarttım :) ama 3-4 gün sonra birazda ilaç yardımıyla geçirdim. İz kalmadı.

Bu yüzden uygulayacağınız yeri gerin, gergin tutarak,komedonun ucunu siyah nokta-sivilce üzrerine bastırın. 

Komedonu cildinizde çok aşırı çöküntü yapacak kadar bastırmayın. Eğer tek elinizle temizleyeceğiniz yeri gerdirirseniz çok çöküntü sağlamamış olursunuz. 

Ciltteki yağı temizlemek için komedanın ucunu değdirdiğiniz yerden aşağı doğru sürükleyin. Bu işlemi bir kaç kez tekrarlayın. 

Sivilceye müdahele etmek siyah noktaya nazaran daha kolay çünkü ucları çıkık ve patlamaya hazır oldukları için ufak bir bastırma yetecektir. Ama kimi sivilceler inatçı olabilir, eğer inatçı sivilceyse bir-iki denemeden sonra çok fazla zorlamayıp bir kaç gün sivilcenin iyice oluşmasını bekleyin yoksa cildinizde istenmeyen kızarıklaık ya da morluk oluşturabilirsiniz. 

Cildinize komedon ile işlem yaparken bir pamuğa kullandığınız toniği dökün ve bir kaç işlemden sonra arasıra tonikle yüzünüzü ve komedonun ucunda biriken yağı silin. 

Komedon ile işleminiz bittikten sonra, cildinizi tonikle temizleyebilir ya da daha garanti olması açısından, yüz temizleyiciniz ile yıkayıp temizleyebilirsiniz cildinize normal nemlendiriciniz yerine, o günlük bephanten, bebek pişik kremi, madecassol kremlerden hangisi var ise onu uygulayın. Ciltte oluşan kızarıklık, ufak tefek kabarmaları düzenlemesi açısından bu kremler iyi gelecektir. 

Komedon Çubuğu kullanma işlemini ben ayda 1 ya da 2 ayda bir yapıyorum. 

Gözeneklerin tamamen temizlenmesini beklemeyin. Temizlenebildiği kadar :)


Komedon çubuklarının farklı çeşitleri olabilir. Bendeki komedon çubuğu Body Shop'tan aldığım iki ucuda yuvarlak olan cinsten. Büyük ve küçük ağızlı yapısıyla farklı boy ve derinliklerdeki sivilce, siyah nokta üstünde kolayca uygulanmasını sağlıyor. Benim karşıma bir tek Body Shop'ta çıktı bu ürün. Bunun dışında nerelerde var olabilir inanın bilemiyorum. Watsons Gratis gibi mağazalarda da satılıyor olabilmesi mümkün ama nasılsa ben aldım diye hiç dikkat etmedim. Body Shop'taki fiyatı 10tl

Kendi tecrübelerime dayanarak hazırladığım bu yazı umarım yardımcı olur size. Sorularınız var ise sorabilirsiniz :)


Hepimize siyah noktasız, sivilcesiz güzel günler :)

7 yorum:

 1. çok açıklayıcı bir yazı olmuş ben de avondan aldım yeni ama nasıl uygulama yapılacağı konusunda bir fikrim yoktu bakalım deneyeceğim anlattığın gibi nasıl olacak..

  YanıtlaSil
 2. Umarım iyi olur bszen tırnakla sıkma yönteminin daha iyi işe yaradığını düşünmüyor değilim :) yinede internetten videolsrı inceleyebilirsin. Ben bi ara araştırdm ama çok bulamamıştım sende bulduğun kadar videodan iyice inceleyebilirsin.

  YanıtlaSil
 3. Hasas ciltler için pek kullanışlı bir ürün değil sanırım tırnak izi bile 2 haftadan önce geçmiyorken bunun yaratacağı morartmayı düşünemiyorum, tabi dikkati kullanırsak belki bir sorun olmaz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bu çubuğun kullanımında hassas ciltler kullanmasın diye bir durum yok. Ufak tefek kızarıklıklar olması normal bir tek dikkatsiz durumlarda morarma-aşırı kızarma söz konusu. Nazik davranmak gerek, ben ilk kullanımda bilinçsizce kullandım ve 4 gün morlukları gezdim :)) ama sonra çok bastırmadan yapmam gerektiğini anladım. Birde asla çok sık kullanılmaması gereken birşey ;)

   Sil
 4. Bu işlem gözenekleri büyütüp iz brakmasına neden olmaz mı? fotoğraftada görüyoruz ki delikler oluşmuş yüzde :S Zaman ilerledikçede gözeneklerin büyüyeceğini varsayarsak daha kötü durmaz mı:S

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim gözenekler zaten geniş, bu işlemim gözenekleri dahada kötü yapmaması için yukarda uyulması gerekenleri yazdım. Cildi önce yumuşatmak (buharla) lazım ki çok zorlamadan gözenekleri temizleyebilelim böylece gözenekleri daha da genişletmeyelim

   Sil
 5. Ben uzun zamandır kullanıyorum ve cildimi sürekli temiz tutmama rağmen bakım yapmama rağmen siyah noktalar bikaç gün içerisinde tekrar doluyor dolmaması için ne yapabilirim?

  YanıtlaSil